);

To i owo w Opolu 5/2019

To i owo w Opolu 5, czyli codzienność w paru zdaniach. Wspominam o kilku sprawach, w kilku zdaniach, czyli krótko, a treściwie.

Plac Kopernika

Z pompą oddano Plac Kopernika po dość gruntownej przeróbce. Pod Placem znalazł się parking podziemny – pierwszy w Opolu. Powierzchnię Placu zamieniono w pustynię betonową z kilkoma drzewami, czyli patelnię do smażenia się w słoneczne dni. Na części placu miała być fontanna. Niestety nie działa do dziś, choć sezon pomału zbliża się ku końcowi. Za to od wczoraj jest rozbierana. Nie wiem, czy to remont, czy likwidacja. Może się nie znam na tym, ale to fontanna z dyszami w podłożu. Woda więc spływa grawitacyjnie. Tyle, że teren fontanny jest pochyły w kierunku wjazdu na parking podziemny. Czegoś nie dopatrzono?

Fontanna w remoncie
To i owo w Opolu 5-Plac Kopernika
Opole – Plac Kopernika

Podczas prowadzonych prac na Placu Kopernika oraz rozbudowy Solarisa zajęto teren przy skrzyżowaniu ulic Ozimskiej i Reymonta – vis a vis Skweru M i L Kaczyńskich. Składowano tam materiały budowlane. Nie było to estetyczne, bo mówimy o centrum Opola, ale można było na chwilę wyłączyć zmysł estetyczny. Jednak roboty dawno się zakończyły, a teren nadal jest ogrodzony i stanowi fatalną wizytówkę centrum miasta. Nie wiem, jak długo jeszcze urzędnicy będą tolerować ten bałagan w środku Opola?!

To i owo w Opolu 5 - Ozimska
Opole – skrzyżowanie Ozimska – Reymonta
Ziemowit w remoncie

Trwa remont elewacji i wnętrza Ziemowita. Na razie pracownicy wyjęli stare okna na pierwszym piętrze. Nie znam projektu, ale mam nadzieję, że po remoncie Ziemowit zyska na wyglądzie i będzie pasował do niedawno wyremontowanej kamienicy na rogu ulic Krakowskiej i Damrota. W związku z pracami odgrodzono kawałem deptaka, co jeszcze bardziej go zwęziło, bo do tej pory jest tam ogrodzenie przy nowej kamienicy, choć żadnych prac tam się już dawno nie prowadzi. Po prostu urzędasy uparły się i nie zlikwidują ogrodzenia. I co im kto zrobi?!

To i owo w Opolu 5 - Ziemowit
Opole – Ziemowit – ul. Krakowska
gazownicy

Od pewnego czasu firma Morgaz wymienia instalację gazową w niektórych miejscach Opola. Tak jest na ulicy Korfantego. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że ta firma ma zwyczaj zostawiania niedokończonych robót. Na części wspomnianej ulicy prace zakończono, ale bariery nadal nie pozwalają na parkowanie i swobodne przejście. Przy wejściu na bulwary nad Młynówkę od pewnego nic się nie dzieje, a jest tam wykopany dół. Firma nie przejmuje się faktem, że jej prace utrudniają poruszanie się pieszym. Niedawno na bulwarach nad Młynówką ta sama firma wykopała dziurę i założyła jakieś urządzenie na instalacji. Prace są skończone, ale kostka na ścieżce rowerowej nadal nie ułożona.

To i owo w Opolu 5 - ulica Korfantego
Opole – ulica Korfantego
To i owo w Opolu 5 - bulwar nad Młynówką
Opole – bulwar nad Młynówką

Skoro jesteś tutaj, to przeczytałeś To i owo w Opolu 5. Przeczytaj również To i owo w Opolu 4/2019