);

Ścieżki Rowerowe w Opolu

Ścieżki rowerowe w Opolu – to temat wiecznie żywy, bo jest ich, jak na lekarstwo. W dodatku są w kawałkach.

Ścieżki rowerowe w Piotrkowie Trybunalskim
Droga dla rowerów w Piotrkowie Tryb.

Przez “są w kawałkach” rozumiem, że nie ma możliwości pokonania miasta bez konieczności wjeżdżania na jezdnię, na pasy dla pieszych, itd. Jako rowerzysta w Opolu, muszę przejechać kawałek ścieżką rowerową lub traktem pieszo – rowerowym. Potem albo złamię przepis jadąc do następnej ścieżki chodnikiem, albo muszę zjechać na jezdnię. Jezdnie – zwłaszcza w Śródmieściu – są często wyłożone kostką brukową. Spora część Pasieki to kostka – na szczęście nie brukowa, choć i taka się trafia w okolicy Toropolu.

Czy można inaczej? I owszem – można! Tylko władze miasta muszą działać na rzecz rowerzystów, a nie tylko mówić i udawać. Mamy tzw. “oficera rowerowego”, który ma dbać o rozwój tego rodzaju komunikacji. Jak na razie kiepsko Mu to wychodzi. Nie widzę żadnych inicjatyw z Jego strony.

Ścieżki rowerowe w Piotrkowie Trybunalskim
Ścieżki rowerowe w Piotrkowie Tryb.

Nie chcę być gołosłowny, więc dam przykład jednego z miast, w którym rzeczywiście dba się o rowerzystów. To Piotrków Trybunalski – kiedyś miasto wojewódzkie – teraz powiatowe. W tym mieście mogę przejechać ze wschodu na zachód i z północy na południe nie opuszczając ścieżki rowerowej. Przez skrzyżowania mam zapewniony przejazd zaznaczonymi liniami oraz osobną sygnalizacją świetlną. Na poniższym zdjęciu zaznaczone są ścieżki, którymi mogę się poruszać praktycznie po całym mieście(czerwone kreski). Są też i krótkie odcinki ścieżek, ale nie zaznaczyłem ich, aby nie zaciemniać obrazu.

Ścieżki rowerowe
Ścieżki rowerowe

Gdybym zrobił taki schemat ścieżek rowerowych w Opolu, wyszedłby bałagan. Dam przykład: jadę od Katowickiej ulicą Armii Krajowej. Przed wiaduktem na Struga muszę zjechać na jezdnię, bo trakt pieszo – rowerowy się kończy. Dalej dojeżdżam do Krakowskiej, którą mogę jechać pod prąd(kostka brukowa). Za Damrota jadę deptakiem do Placu Wolności. Tam muszę zsiąść z roweru na skrzyżowaniu ze Zwierzyniecką, aby przeprowadzić rower przez przejście dla pieszych. Znowu mogę pojechać kawałek deptakiem do Rynku i…koniec. Dalej brukiem do skrzyżowania z Katedralną, asfaltem do Ronda. Dalej znów kawałek Budowlanych.

Ścieżki rowerowe w Piotrkowie Trybunalskim
Droga dla rowerów w Piotrkowie Tryb.

Podsumowanie

Tak wygląda moja jazda rowerem w całym mieście wojewódzkim! Władze miasta nie potrafią nawet odmalować przejazdu dla rowerów na ulicy Mozarta(na Placu Wolności). Władze Opola wiele mówią i obiecują, a mało robią! A stanowisko “oficera rowerowego” uważam za zbędne!

Przeczytaj także o naszym dzienniku – NTO.