);

Plac Wolności

Każde miasto ma swoje urocze zakątki. Mieszkańcy chętnie tam zaglądają, bo mogą przyjemnie spędzić czas. I Opole ma takie miejsca. Na przykład skwer z figurami artystów przy UO, park na Wyspie Bolko, czy Plac Wolności.

Opole – Plac Wolności

Plac Wolności w Opolu znajduje się w ścisłym centrum miasta. Nie zawsze tak było, bo w średniowieczu nie dość, że nie był w centrum, to jeszcze na dodatek leżał poza murami miejskimi. Sytuacja zmieniła się, kiedy zburzono mury miejskie. Kształt Placu i jego wygląd również ulegał przekształceniom. Dziś opisywany teren, to duża powierzchnia przecięta ulicą Mozarta. Kiedyś było inaczej. Jednym z pierwszych budynków była Rejencja Opolska przed którą stał pomnik cesarza Wilhelma. Budynek stał pomiędzy ulicami Mozarta a ulicą w kierunku Zamkowej. Budynek przetrwał do roku 1945. Obecnie została z niego tylko kamienna balustrada.  Tej części Placu, która obecnie jest po lewej stronie ulicy Mozarta nie było, bo stał tam największy przedwojenny hotel w Opolu – Forms –  którego częścią był budynek obecnej filharmonii.

Opole – Plac Wolności

Dziś teren zwany Placem Wolności składa się z kilku części. Jedna część przylega do Filharmonii. Są tam dwie fontanny i skwer oraz pomnik Kobiety(Nike) na byku wystawiony w hołdzie Bojownikom o polskość Śląska Opolskiego. Po drugiej stronie jest skwer z fontanną i kamienną szachownicą. Ponadto jest też trawnik z pomnikiem poświęconym obronie województwa opolskiego. Obecnie jest to największy zielony plac w centrum Opola, bo Mały Rynek zamieniono w pustynię betonową. Ale i parking naprzeciw klasztoru oo. Franciszkanów też jest Placem Wolności. Wielu Opolan lubi przyjść na Plac Wolności i posiedzieć na ławce lub napić się kawy w pobliskich kawiarniach.


Opole – Plac Wolności
A jak nacieszymy się pięknymi miejscami, to możemy wybrać się na koncert z okazji 15 lecia Polski w Unii Europejskiej.

Opole – Plac Wolności