);

Opole: ulica Katowicka

W Opolu – jak w każdej miejscowości są ulice zarówno z długą historią, jak i te, które powstały niedawno. O niektórych postaram się napisać, aby przybliżyć ich historię, o której mieszkańcy mogą nie wiedzieć. Dziś ulica Katowicka.

Dzisiejsza ulica jest położona w śródmieściu Opola, choć nie leży w jego centrum. Obecnie zaczyna się przy ulicy Armii Krajowej, a kończy na ulicy Bohaterów Monte Casino. Można przyjąć, że biegnie z południa na północ. Przecina się z ulicami Dekabrystów, 1 Maja, Ozimska, Kościuszki, Orląt Lwowskich, Kośnego, Grunwaldzka.

Ulica katowicka
Opole – katowicka

Ulica Katowicka powstała z dwóch ulic: Vogtstraße oraz Kattowitzstraße. Starszą częścią była Vogtstraße. Kim był patron ulicy? Był prawnikiem i posłem do pruskiego parlamentu. W roku 1945 ulicy nadano nazwę Le Ronda., czyli generała francuskiego, przewodniczącego Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej. Niedługo wrócono do nazwy pochodzącej od Katowic.

Jednak kiedy Katowice przemianowano na Stalinogród, to i zmieniła się nazwa ulicy, na Stalinogrodzką. Od roku 1956 powrócono do obecnej nazwy. W okresie, kiedy nie było ulicy Fabrycznej, to ruch odbywał się dzisiejszą Armii Krajowej, Katowicką i nalej obecną Batalionów Chłopskich.I tyle historii.

Przy ulicy Katowickiej znajduje się wiele znaczących obiektów. Na skrzyżowaniu z ulicą K. Miarki znajduje się jeden z budynków Politechniki. Jest też budynek sztabu wojskowego oraz budynek NOT, jak również Izba Rzemieślnicza. Jednak największym obiektem jest Szpital Wojewódzki. Oprócz tego przy ulicy stoją akademiki, np. Mrowisko. Jest też obiekt mało obecnie popularny, a mianowicie cmentarz żołnierzy radzieckich.

W ostatnich latach powstały aż 4 nowe budynki. Trzy z nich oddano już do użytku(apartamentowce), a czwarty – największy z nich – stoi w stanie surowym. Większość stojących budynków jest odnowiona. Wszystko to powoduje, że ulica Katowicka jest ładną i ważną ulicą na mapie Opola.

W niedługiej przyszłości ulica Katowicka zyska połączenie z ulicami Oleską i Batalionów Chłopskich. I można się dziwić uporowi urzędników miejskich, że na skrzyżowaniu z ulicą 1 Maja, samochody jadące ulicą Katowicką mają 9 sekund zielone światło, za to czerwone pali się 70 sekund. Powoduje to korki.

Zobacz ulicę Oleską w remoncie