);

Ogród Zoologiczny w Opolu

Ogród Zoologiczny spełnia obecnie kilka ról. Możliwość oglądania zwierząt, które nie żyją w Polsce to jedna z ról i wcale nie najważniejsza. Ogród Zoologiczny to szansa na przetrwanie zagrożonym gatunkom, czyli ochrona gatunków ginących.

Ogród Zoologiczny w Opolu to jedna z większych atrakcji Opola. Zwłaszcza w porze letniej jest chętny odwiedzany przez Opolan. Do opolskiego ogrodu chętnie przyjeżdżają turyści z ościennych województw.

Opolski Ogród Zoologiczny został założony przez Niemców w początkowych latach 30-tych XX wieku. Na początku nie można było ogrodu zwiedzać. Dopiero od roku 1936 ogród został udostępniony publiczności. Pod koniec wojny zwierzęta wywieziono do Niemiec, a sam ogród został zniszczony i przestał działać.

W czynie społecznym odbudowano pomieszczenia i klatki dla zwierząt i ZOO otwarto 22 lipca 1953 roku. Jego powierzchnia wynosiła tylko 2.4 hektara. Z biegiem lat ogród rozbudowywano i obecnie ma 19 hektarów. Jednak w roku 1997 ogrodowi znowu groziła zagłada. Tym razem przyczyniła się do tego powódź, bo zniszczyła infrastrukturę i zginęły też zwierzęta.

Opole - ZOO

Na szczęście ogród udało się odbudować i obecnie jest w miarę nowoczesny. Wybudowano na przykład nowoczesne wybiegi dla lwów i tygrysa. Dawną szklarnię przerobiono na biosferę, gdzie spacerujemy wśród egzotycznych roślin. Jest też żyrafiarnia, duży basen dla uchatek kalifornijskich. Goryle też mają duży wybieg. Zwierzęta mają dobre warunki bytowania.

Można by się cieszyć, że mamy taki obiekt w Opolu, gdyby nie jedno „ale”. Zamiast zachęcać turystów do przyjazdu poprzez ułatwienia im wstępu, to dyrektor Ogrodu Zoologicznego z małpim uporem to utrudnia. Owszem są automaty biletowe przy wejściu, można bilet kupić przez internet, ale…nie można do ogrodu wejść wcześniej niż o godziny 10.00. Ogród jest zamykany o godzinie 18.00, czyli w sumie otwarty jest tylko 8 godzin dziennie.

Ogród zoologiczny – Godziny otwarcia w innych miastach

Taki czas otwarcia ogrodu jest dopuszczalny w porze jesienno – zimowo – wczesnowiosennej. Natomiast od maja do września ogród powinien być otwierany od godziny 09.00 z zamykany o 19.00. Popatrzyłem na godziny otwarcia ogrodów w kilku miastach. Warszawa: 09.00 – 19.00; Łódź 09.00 – 19.00; Gdańsk 09.00 – 18.00(zwiedzanie do 19.00); Poznań 09.00 – 19.00; Wrocław 09.00 – 19.00; Chorzów 09.00 – 19.00; Zamość 09.00 – 19.00; Borysew 09 – 18.00(weekendy); Płock 09.00 – 19.00; Nowy Tomyśl 10.00 – 19.00.

Opole - ZOO

Jak widać tylko małe ZOO w Nowym Tomyślu otwiera się od godziny 10.00, ale za to jest otwarte do godziny 19.00. Duże ogrody zoologiczne otwarte są z reguły do 19.00. Podałem oczywiście godziny otwarcia dla pory wiosenno – letniej. Nie rozumiem oślego uporu dyrektora opolskiego ZOO, bo tylko na tym traci od wielu lat. To nie jedyny „fantastyczny” pomysł tego geniusza intelektu. Parę lat temu zażądał, aby wolontariusze miejskiego schroniska dla zwierząt przynosili od lekarza zaświadczenie o braku przeciwskazań do pracy ze zwierzętami. Zaiste pomysł godny kretyna.

Na dołączonych zdjęciach widać tłumy przed wejściem przed godziną 10.00 kiedy to jaśnie dyrektor otwiera wrota naszego ZOO. I nie są to odosobnione przypadki, a raczej norma zwłaszcza w weekendy, ale też i w czerwcowe i wrześniowe dni kiedy to sporo szkół odwiedza ZOO.

Opole - ZOO

Gdy ktoś uważa, że jest najmądrzejszy i ma władzę to nie ma siły, aby go przekonać do zmiany decyzji. Taki ktoś, jak pan dyrektor ZOO nie przyzna się, że się mylił. Nie zrobi tego nawet kosztem zysków ogrodu i wygody odwiedzających. A wystarczy na początek otwierać ZOO od godziny 09.00 w weekendy letnie. Panie dyrektorze – puknij się pan w pusty dyrektorski łeb i zmień godziny otwarcia ZOO. To w końcu nie pana prywatny folwark!