);

NTO w łapach pis!

NTO w łapach pis! To niestety smutna prawda, bo wczoraj Orlen pod wodzą obajtka – sołtysa z Pcimia, odkupił duży koncern prasowy „Polskapresse”.

NTO – dziennik ukazujący się w województwie opolskim to tylko jeden z tytułów przejętych przez Orlen, czyli de facto przez pis. W ten sposób realizowany jest w Polsce węgierski scenariusz przejmowania mediów przez partię rządzącą.

NTO
NTO – gazeta w Opolu

Oprócz NTO w brudne łapy pisu trafiło mnóstwo lokalnych dzienników i czasopism, bo koncern jest jednym z największych wydawców prasy. Z bardziej znanych tytułów przejęto Dziennik Bałtycki, Dziennik Łódzki, oba krakowskie dzienniki, czyli Gazetę Krakowską, Dziennik Polski.

Ponadto pis uzyskał też dużą platformę internetową – „NaszeMiasto”, które ma lokalne oddziały. W naszym mieście to „Opole.NaszeMiasto”. Na początku tą platformę stworzono dla tzw dziennikarstwa obywatelskiego. Potem piszących amatorów usunięto, a zostali dziennikarze zawodowi.

Oprócz wspomnianej platformy każda z gazet posiadała swoją stronę internetową. To też duży potencjał dla szczujni pisowskiej. Znając dotychczasową miernotę dziennikarzy pisowskich większość gazet upadnie, albo będą dotowane przez spółki skarbu państwa.

Opole7dni.pl a NTO

Gdy zakładałem swoją stronę Opole7dni.pl zwróciłem się do redakcji NTO z propozycją współpracy na zasadzie wymiany tekstów, czy zdjęć. Zastępca Redaktora Naczelnego odpisał mi w tonie wyższości, że współpracy nie będzie i że będą obserwować, czy nie umieszczam bez zezwolenia ich tekstów i zdjęć. Nie miałem zamiaru tego robić, bo zawsze uważałem ten dziennik za marnej jakości gazetę, ale za to mającą zadufanych dziennikarzy.

Teraz Ci dziennikarze mają dwa wyjścia: albo odejdą z redakcji, albo się zeszmacą i zaczną być szczujnią pisowską. Innego wyjścia nie ma. Myślę, że NTO ma duże szanse upaść, bo nawet teraz, gdy nie było tekstów pro pisowskich jej poczytność była na niskim poziomie. Ci dziennikarze, którzy zostaną w NTO doprowadzą ją do upadku, bo lokalnej szczujni nikt nie będzie czytał, albo będzie to garstka piso debili.

Jak wspomniałem, nigdy wysoko nie ceniłem NTO i pracujących tam dziennikarzy, bo kiepsko relacjonowali życie w Opolu i województwie. Jednak przykre jest to wydarzenie. Abstrahując od poziomu dziennikarstwa NTO, to jednak pracę stracą ludzie, którzy nie zgadzają się pisowską rzeczywistością. Jedynym wyjściem jest postąpienie takie, jak w przypadku Trójki. Dziennikarze nie zgadzający się z polityką medialną pisu odeszli i założyli w internecie niezależne Radio Nowy Świat. Może w Opolu powstanie spółka dziennikarska, która będzie wydawała albo stronę internetową, albo gazetę na papierze.

Jakby na to nie patrzyć – NTO przeszła do historii, bo moim zdaniem jej poczytność sięgnie dna, a nawet to dno przebije, jak ma to miejsce w szczujni publicznej, czyli kurwizji, czyli tvp. Nie czuję jednak satysfakcji z upadku NTO, bo to kolejny krok w kierunku utraty wolności prasy i nas wszystkich.