);

Krakowska od zaplecza

Podczas kampanii wyborczej Arkadiusz Wiśniewski opowiadał, jak będzie wyglądała ulica Krakowska od zaplecza. Chodzi o teren pomiędzy ulicami Krakowską i Żwirki i Wigury.

Fragment planu Opola
Fragment planu Opola

Za budynkami oznaczonymi numerami 32a, 34, 39 znajduje się zaniedbany teren. To ścisłe centrum miasta, a wizytówką nie jest, ponieważ znajdują się tam zniszczone budynki. Część wyburzono, ale nadal jest sporo do zrobienia.

Opole - teren pomiędzy ulicami Krakowską i Żwirki I Wigury

Numerem 32a był oznaczony budynek, w którym mieścił się sklep kolonialny. Budynek wyburzono, gdyż był wysunięty w stosunku do innych budynków. Teraz budowany jest tam nowy budynek, w którym będą miały siedzibę organizacje poza rządowe. Pod budynkiem będzie nawet garaż.

Opole - budynek przy ulicy Krakowskiej 32a
Opole – Krakowska 32a
Opole - teren pomiędzy ulicami Krakowską i Żwirki I Wigury

Na opisanym terenie przy ulicy Żwirki i Wigury, obok budynku filharmonii był kiedyś plac ziemny oraz stała samotna kamienica. Na placu miał być wielopiętrowy parking oraz zbiornik wyrównawczy na deszczówkę. Po kilku latach zbiornik zbudowano, ale o parkingu zapomniano. W ten sposób odpadł kawał terenu, który wyglądem nie pasuje do centrum miasta, ponieważ to typowo techniczna budowla.

Opole - teren pomiędzy ulicami Krakowską i Żwirki I Wigury
Opole – zbiornik wyrównawczy;ulica Żwirki i Wigury.

Podsumowując muszę stwierdzić, że nie bardzo widzę w tym terenie takiego potencjału, jak widzi to Prezydent. Zwłaszcza w okolicach opisanego zbiornika wyrównawczego, ponieważ to jakiś księżycowy krajobraz. W dodatku stojące tam budynki nadają się albo do remontu lub wyburzenia.

Opole - teren pomiędzy ulicami Krakowską i Żwirki I Wigury
Poczytaj też o skrzyżowaniu ulic 1 Maja i Katowickiej.