);

Koszenie traw

Ostają zieleni w miastach powinny być parki, trawniki, drzewa, klomby kwiatowe, ogródki działkowe. I powinno być ich dużo, bo one są potrzebne do życia mieszkańcom. To rośliny przerabiają szkodliwy dwutlenek węgla na życiodajny tlen.

Koszenie traw, wycinanie drzew, czy likwidacja miejsc zielonych nie sprzyja czemuś, co zwykło się określać jako sprzyjającym warunkom do życia. Mieszkańcy chętniej zamieszkają w „zielonych częściach” miasta, niż wśród betonowych pustyń.

Koszenie traw

Od wielu lat nastała szkodliwa moda na betonowanie wszelkich placów w miastach i na wycinanie drzew, aby zrobić miejsca parkingowe na chodnikach.

Ten proceder został znacznie ułatwiony przez ekologicznego -na szczęście nieżyjącego już – bandytę jana szyszko. Tyle, że mieć możliwość, nie znaczy musieć coś zrobić, bo na szczęście przymusu nie ma.

Duża ilość zieleni w miastach, to również zatrzymywanie wilgotności w glebie. Polska coraz bardziej wysycha, więc tym bardziej gospodarze miast – zwłaszcza dużych – powinni dbać o zieleń. Objawem dbania o zieleń jest na przykład niewycinanie drzew, niekoszenie co chwila trawników, niezabetonowywanie placów miejskich.

Łąki miejskie

W ekologicznie rozwiniętych miastach, w miejsce trawników powstają łąki miejskie, bo oprócz estetycznych powodów są też życiowe. Łąki zatrzymują wodę, a więc jest bardziej wilgotno i jest w czasie ciepłych dni czym oddychać. Betonowe place nagrzewają się i potęgują skwar w mieście.

łąka kwiatowa

Taka zmiana trawnika w łąkę miejską kosztuje, ale nikt nie wymaga robienia tego hurtem. Trzeba jednak działać szybko i systematycznie, ponieważ naprawdę grozi nam susza. Na początek należy zrewidować politykę koszenia traw. Może opolscy urzędnicy odpowiedzialni za roślinność miejską poszli po ekologiczny rozum do głowy i nie zlecali koszenia traw co chwilę. Pierwsze koszenie traw powinno nastąpić dopiero latem.

Na późnym koszeniu nie ucierpi estetyka, a będą korzyści w postaci większej wilgotności, czy na oszczędzeniu opłat za koszenie.

Koszenie suchej trawy w czasie upałów powoduje jej zniszczenie. Niestety nie dociera to do urzędników miejskich i zlecają jej strzyżenie bez względu na to w jakim jest stanie. O zapyleniu podczas koszenia suchych trwa nie wspomnę.

Koszenie traw

Wracając do łąk miejskich…taka łąka to ekosystem, Rośliny powszechnie uważane za chwasty, nierzadko pełnią ważne funkcje w stabilizowaniu ekosystemu np. zapobiegają rozprzestrzenianiu się gatunków inwazyjnych. I takich łąk nie należy często kosić, bo rośliny tam rosnące niezbyt dobrze znoszą ciągłe koszenie.

Podsumowując – ciągłe koszenie traw i betonowanie miast nie sprzyja dobrym warunkom życia w miastach. Polecam urzędnikom miejskim poznanie zasad ekologii.