);

Koszenie traw – ciąg dalszy głupoty Ratusza.

Koszenie traw ma różne oblicza. Z jednej strony oznacza dbałość o trawnik, czy łąkę. Z drugiej strony zbyt częste koszenie świadczy o kompletnej nieznajomości tematu.

Koszenie traw powinno odbywać się niewątpliwie, bo inaczej zrobi się ugór. Jednak koszenie powinno przebiegać z głową. Mam na myśli częstotliwość koszenia.

Koszenie traw - Park Nadodrzański

Urzędnikom miejskim został schemat wielokrotnego koszenia traw i tego się trzymają, bo brak im elementarnej wiedzy. Nawet jak gdzieś przeczytają, że zbyt częste koszenie jest szkodliwe to i tak nie zrozumieją.

A wystarczy zrozumieć, że zbyt krótko strzyżona trawa ułatwia parowanie wody z gleby przez co gleba staje się sucha, a sama trawa schnie i żółknie. Ponadto wyższa trawa obniża temperaturę.

Naukowcy udowodnili, że trawa to naturalny producent tlenu i pochłaniacz dwutlenku węgla. Wysoka trawa to bioróżnorodność. To w takiej trawie żyją różne zwierzęta, takie jak: węże, jaszczurki, różne owady. Gdy skosi się trawę wraz z kwiatkami – pszczoły nie mają pożywienia i nie zapylają roślin.

Do owadów ciągną ptaki, bo to ich pokarm. W ten sposób sprzyjamy łańcuchowi żywieniowemu, na którego końcu jest człowiek. Gdy braknie jakiegoś ogniwa, to człowiek też zginie.

Trawa i drzewa to nasi najwięksi ekologiczni sojusznicy. Oczywiście powinno się wykaszać trawy tam, gdzie zasłaniają widoczność przy skrzyżowaniach, czy przy drogach. Jednak nie widzę sensu koszenia traw aby często w parkach.

Koszenie na Wyspie Bolko

Po co kosić trawę na łąkach w parku na Wyspie Bolko? Po pierwsze takie łąki ładnie wyglądają, po drugie pełnią doskonale rolę, o której napisałem powyżej. I nikomu niczego nie zasłaniają. Na koszeniu można też zaoszczędzić finanse miasta, które nadwyrężył koronawirus.

Ratusz chce rozkładać przenośne łąki kwiatowe w mieście, co dużo kosztuje, a naturalne łąki kwietne niszczy. Gdzie tu logika???!!!

Urzędnicy miejscy w Opolu są mocno niedokształconymi ekologicznie ludźmi i szkodzą przez to jego mieszkańcom. Nie dość, że betonują wszystko, co się da, to jeszcze niszczą przyrodę.

Koszenie traw - betonowa pustynia
Kolejna betonowa pustynia

Uważam, że osoba odpowiedzialna za środowisko w Opolu powinna być zwolniona ze skutkiem natychmiastowym, bo za głupotę należy ponosić konsekwencje. Inaczej nic nie trafi do tych tępych urzędniczych głów.