);

Dworzec autobusowy w Opolu

Dworzec autobusowy w Opolu, czyli ulice Armii Krajowej i Duboisa powodują problemy komunikacyjne w tym rejonie. Potrzebne są zmiany.

Dotychczasowy dworzec autobusowy jest obecnie przebudowywany. Ściślej – jest budowany od nowa. Najwyższa ku temu pora, bo ten którego już nie ma, był reliktem z lat siedemdziesiątych XX wieku.

Dworzec autobusowy w Opolu - ul. Armii Krajowej
Armii Krajowej

Jeszcze ściślej określając – budowany jest kilkupiętrowy parking, w którego dolnej części będzie 6 stanowisk dla autobusów. Władze naszego miasta zawzięcie pragną ściągać samochody do centrum. Najpierw wybudowały parking podziemny na Placu Kopernika, czyli w samym centrum miasta. Teraz budują kolejny duży parking w „strefie zero”.

Wszystko to spowoduje zwiększony ruch w centrum. Inne miasta wyrzucają samochody z centrów, bo się duszą, a Opole wpycha auta do środka miasta. Na parking będą jechały samochody ulicami Armii Krajowej, Piastowską, Kołłątaja i Reymonta. Te dwie ostatnie ulice mają być dwukierunkowe.

Już obecnie wyjechać z ulicy Katowickiej na ulicę Armii Krajowej jest trudno. Po oddaniu parkingu do użytkowania ruch na Armii Krajowej się zwiększy, więc tym bardziej trudno będzie wjechać z Katowickiej na Armii Krajowej. Na samej Katowickiej też ruch będzie większy, gdy będzie można nią dojechać do Batalionów Chłopskich i Oleskiej.

Ciekawy jestem, jak władze Miasta poradzą sobie z tym problemem. Na razie pozostają głuche choćby na problem skrzyżowania Katowickiej i 1 Maja. Światło zielone na ulicy Katowickiej w kierunku Ozimskiej trwa 9 sekund. To śmiesznie mało, ale władze z oślą upartością twierdzą, że wszystko jest ok.

Ograniczyć prędkość.

Na razie postuluję, aby jak najszybciej ograniczyć prędkość na ulicy Armii Krajowej na odcinku od Katowickiej do Duboisa do 40 km/h(w kierunku dworca). Obecnie rozpędzone auta wypadają z łuku ulicy Armii Krajowej wprost na skrzyżowanie z ulicą Duboisa, z której wyjeżdżają długie autobusy, które ruszają powoli. Inaczej prędzej, czy później – raczej prędzej – dojedzie co najmniej do kolizji z autobusem.

Dworzec autobusowy w Opolu będzie nowy, ale mały. 6 stanowisk na miasto wojewódzkie, to śmiesznie mało. Dobrze że znana firma przewozowa wybudowała sobie własny dworzec na ul. Braci Kowalczyków.

Polecam inne teksty na stronie, oraz inne portale.