);

Brama Brandenburska

Najbardziej znana Brama Brandenburska jest w Berlinie. Ale są też i inne – mniej znane, ponieważ znajdują się w miastach mniej odwiedzanych przez turystów.

Berlin - Brama Brandenburska
Berlin – Brama Brandenburska

Berlińska Brama powstała w latach 1788-1791. Niemcy wybudowali ją po wojnie siedmioletniej. Ma 26 metrów wysokości, 65 metrów szerokości i 11 metrów głębokości. Plac przy Bramie to Pariser Platz(Plac Paryski).

Kolejną Bramę Brandenburską znajdziemy w Potsdamie, więc po sąsiedzku. Tą budowlę Niemcy wznieśli wcześniej niż w Berlinie, bo w roku 1770. Jest mniejsza od sławnej siostry.

Potsdam - Brama Brandenburska
Potsdam – Brama Brandenburska

Trzecią Bramę Brandenburską – najmniej znaną – znajdziemy w Opolu. Dokładnie u zbiegu ulic Armii Krajowej(d. Gross Strelitz Strasse) i Plebiscytowej(d. Konig Strasse). Brama została Niemcy wybudowali w formie budynku mieszkalnego.

Opole - Brama Brandenburska
Opole – Brama Brandenburska

Obecny wygląd opolskiej Bramy nie jest zachwycający, ponieważ elewacja jest brudna. Przydałby się jej remont . Ponadto widok Bramy został zakłócony prze jakiegoś projektanta, który wymyślił stację benzynową na skrzyżowaniu ulic Armii Krajowej i Plebiscytowej. Brama prezentowała się znacznie lepiej bez stacji. Widać to na starej widokówce z lat 30-tych XX wieku.

Opole - Brama Brandenburska
Przeczytaj też o ulicy Plebiscytowej.